Quantcast
Channel: Tanulj horgolni!
Viewing all 82 articles
Browse latest View live

Hogyan készül a csúszócsomó?

$
0
0
A horgolást többféleképpen kezdhetjük el.
Az egyik kezdési mód a csúszócsomó. Előnye az, hogy a csomó szorossága szabályozható.

Készítettem egy videót a csúszócsomó horgolásáról.




Rövidpálca horgolása

$
0
0
A rövidpálca az egyik alap pálca, ezt mindenkinek ismernie kell, aki horgolni akar. Ha amigurumit akarsz horgolni, akkor ez az egyetlen pálca, amire szükséged van. :-)

A videóban megmutatom, hogyan kell a rövidpálcát horgolni.


Hátsó szálba öltött rövidpálca

$
0
0
Horgolással is lehet "passzét" készíteni. Ez a hátsó szálba öltött rövidpálca.

A videóból megtanulhatod, hogyan készül.



Hol használható?

  • Sapka aljánál
  • Pulóver aljánál
  • Ujj nélküli kesztyű
  • Sál
  • Takaró
  • Párna

A horgolás kicsit harmonikaszerű, rugalmas. Teljesen úgy néz ki, mintha kötöttük volna. 
Ha pl. 5 cm-es passzét készítesz, akkor 5 cm hosszú láncszemsorra horgolod a hátsó szálas rövidpálcákat. Annyi sort kell horgolnod, ami a tervezett darab bőségének megfelel. 


Tároló sálfonalból

$
0
0
Biztos ismered a sálfonalakat. Ezekből fodros sálat lehet horgolni, kötni. Nem csak sálat lehet horgolni ebből a fonalból, ezt már eddig is tudtuk.
Több helyen láthattál pelenka takaró hátuljára horgolt fodros csíkokat, vagy gyerekruha szoknyarészére készített fodrokat, fodros szoknyát, kistáskát.
Fodros sálfonal "rendeltetészerűen" használva

A pólófonalakat használják elsősorban tárolók készítésére, de ha van otthon sálfonal, amiről tudod, nem, em fogsz belőle sálat kötni, akkor itt egy újabb felhasználási lehetőség.

Íme a Trio doboz

Ez a kis dobozka egy gombolyagból készült. Erősen meg kellett küzdeni azért, hogy legalább ez a 6 sor kijöjjön belőle. :-)
Először úgy gondoltam, lesz 5 sor, és reméltem, a hatodikra elég a fonal. Nem lett. Rövidpálcával sem. Ekkor lebontottam az ötödik sort is, és az utolsó kettő lett rövidpálca.

Adatok


Az elkészítése nem volt sok idő, azzal együtt, hogy bontottam is a teljes fonalfelhasználás miatt. :-)

A Bravo Big fonalból horgolt tárolókról itt olvashatsz.




Egy téma, több előadás

$
0
0
Készítettem 3 kis valamit, ami azon túl, hogy tároló, megmutatja, mennyit számít az, hogy milyen pálcát használunk.


Dobozkák Bravo Big fonalból

Tehát adott a Bravo Big fonal, amiből úgy gondoltam, nagyszerű kis dobozok lesznek.
Ez így is van! :-)

7 mm-es tűvel horgoltam, a cél az volt, hogy megtudjam, mekkora lesz egy-egy doboz akkor, ha rövidpálcával, félpálcával illetve egyráhajtásos pálcával horgolom.

Egyráhajtásos pálcával

Mind a három 7 mm-es tűvel készült, és ugyanannyi sort horgoltam.
Az első körben, 6 rövidpálca, 10 félpálca, illetve 12 egyráhajtásos pálca volt. A következő két sorban szaporítottam. Először minden pálcára 2 pálca került, majd minden másodikra horgoltam  kettőt.

Félpálcás dobozka

A negyedik sorban szaporítás nélkül folytattam a munkát. 5 sort horgoltam összesen, a két nagyobb szélét hamispálcákkal is körbehorgoltam, így erősebb lett a doboz.

Rövidpálcákkal horgolt doboz

Az átmérők, 14, 11, 7 cm. Természetesen a legnagyobb átmérője az egyráhajtásos pálcásnak van.
A magasságok ugyanebben a sorrendben: 10; 8,5; 6 cm.

Az első képen látszik, mi mekkora, a többi képen nem annyira. :-)

Érdemes kipróbálni Valamelyik vastag fonalat, hogy viselkedik, amikor vékonyabb tűvel horgoljuk.
Bravo Big, Lisa Big fonalak remek alapanyagok ehhez.

Kerek szőnyeg, vastag fonalból - gyorsan elkészül

$
0
0
Nagyon tetszenek a helyes, kerek kis szőnyegek. Hogy használnám-e, használni fogom-e, még nem tudom, de tetszik. :-)
Lisa Big kerek szőnyeg

Az elkészült darab mondjuk úgy, kísérleti példány, hogy megtudjam, mennyire jó hozzá a vastag akrilfonal. Nagyon vastagról van szó, nem, még annál is vastagabb. Olyannyira, hogy 10 mm-es tűvel horgoltam. Bevallom, először szemeztem a 8 mm-es tűvel, de a tű nem szemezett vissza, vagyis nem találtam, a 7 mm-es meg túl kicsinek bizonyult.

Látszik, hogy kicsit más, mint ahonnan az ötletet merítettem

Az ötlet innen van, a fonal más, mint az ott látható, és talán ennek tudható be, hogy nem is tudtam a leírás alapján elkészíteni. Nekem nagyon elindult a hullámosodás irányába, ezért ban nálam a második lyuksor után 3 pálcás sorom a kettő helyett, és a továbbiakban nem a leírás szerint szaporítottam. Tehát az első 5 sor a leírás alapján, a további úgy készült, hogy tartani tudjam a lapos kört.
A szőnyeg széle

3 gombolyag Lisa Big fonal volt az áldozat, maradt belőle kevés, de a minta olyan, hogy ebben a sorban lehet szépen befejezni. Talán egy-másfél sor még kijött volna a fonalból.
Így is szép nagy lett, 86 cm az átmérője.

Ha azt kérdezed, és mennyi ideig tartott a horgolása, akkor azt kell mondanom, sokkal gyorsabban elkészült, mint gondolod, mint gondoltam. Néhány óra munka az egész. Én itt többször bontottam, mert a leírás alapján horgolva hullámzott, és nem simult ki, aztán nem akartam még egy gombolyagot felhasználni hozzá, végül a tökéletes szőnyeget kicsit túlhorgoltam, már majdnem elfogyott a fonal, amikor eszembe jutott, ez a harmadik gombolyag, és már ezt a lyuksort nem kellett volna meghorgolni, pláne az utána jövő kettőt. :-)

A szokásos lábbal kép, itt papuccsal
A papucsos kép azért jó, mert tudod valamihez viszonyítani a méretet. :-)

A következő szőnyegem csipkésebb lesz, most is sokáig kerestem egy leírást, amit már tavaly kinéztem, persze nem lett meg, de most már eszembe jutott, hol kell keresni. :-)

 A Lisa Big, illetve a Bravo Big fonalak azonosak az anyagösszetételt, vastagságot tekintve, mindkettő 200 grammos gombolyag, 120 méter fonallal.

https://www.fonalbolt.com/Bravo-Big-fonalak
https://www.fonalbolt.com/lisabig





Horgolt tok mobilra, okostelefonra, tabletre, vagy amire akarod

$
0
0
Az egyik legkedveltebb projekt a mobiltok. Kezdők is szeretik, nem nagy, gyorsan elkészül, egyszerű mintával horgolható.
Színes mobiltok

Gondoltam, horgolok a kis okoskámnak egy tokot, ne karcolódjon a táskában. A képernyőjén van védőüveg, ha így kell nevezni, de akkor is. :-)

Adva van egy rövid átmenetes fonal, pamut, Anchor Style Magicline a neve. Mercerezett, de puha, és aránylag vastag. Ennek ellenére 3,5 mm-es tűvel horgoltam.

Hogyan horgolj tokot a telefonodra, tabletedre, laptopodra, esetleg "ájfonodra" :-) Reméljük, ez utóbbi sem sértődik meg, ha nem harapott almás bigyót kap.

A láncszemsor olyan hosszú legyen, hogy a beborítani kívánt tárgy szélességét ici-picivel meghaladja. Ez 1-2 láncszemet jelent pluszban, és még egyet, hogy az első sor emelése is meglegyen.

A tűtől számított második láncszembe öltöttem az első rövidpálcát, majd mindegyikbe egyet-egyet. Az utolsó láncszembe 3 rövidpálcát horgoltam, a harmadikkal már meg is fordultam, a kezdő láncszemsor másik oldalára, ahol visszafelé minden láncszembe egy-egy rövidpálcát horgoltam. Az első láncszembe még két rövidpálca került, a már ott levő egy mellé. Így meg is lett a három, és körbeértem.
Itt még összekapcsoltam a kört, egy láncszem emelés, és az első pálcára,, majd utána az összesre egy-egy rövidpálcát horgoltam.

Két-három sor után át is térhetünk a mintára.

Nem esik ki a telefon, a macska vigyáz rá! :-)

A minta:

  • 1. sor: egy rövidpálca, egy láncszem, egy pálcát kihagyunk, a következőbe egy rövidpálca, egy láncszem, stb. Tehát minden második pálcára készítünk egy pálcát, köztük egy-egy láncszemmel.
  • 2. sor: a pálcákat kihagyva, az egyláncszemes ívekbe kerülnek a rövidpálcák, köztük egy-egy láncszemmel.
Ebben a részben áttértem a spirálban horgolásra, tehát nem volt sorvég, és az ezzel járó probléma. Folytattam a horgolást körbe-körbe, pálcát kihagy, láncszemívbe rövidpálca, egy láncszem.

Javaslom, ekkor próbáld a telefonra.  Ha véletlenül túl széles vagy túl keskeny lenne, még keveset kell lebontani. Ha minden rendben, horgolj tovább, amíg úgy nem látod, elegendő a magasság. Ismét tedd a tokba a telefont, vagy amire éppen horgolsz. Ekkor fogod látni, mennyit kell még horgolnod.

Arra számíts, hogy az utolsó sor közepén nem egy láncszemet kell horgolni, hanem többet. Annyit, amennyi a felvarrandó gombhoz illik. A hurok meghorgolása után folytatod a sort.
Az utolsó pálcáknál térj át a hamispálcára, így szinte nem is látni majd a munka végét.
A szálat elvágod, befejezed a horgolást, majd a szálakat eldolgozod.
A gombot a megfelelő helyre cérnával felvarrod.

A mintáról annyit, ez mostanság eléggé divatos lett, érdekes a textúra, ami kialakul. Ezen kívül egészen gyorsan megy, ha unod a sok rövidpálcát, akkor ez a te mintád, mert fele annyi rövidpálcát horgolunk, mint más esetben. A horgolt darab nem lesz olyan merev, jó tartású, mint ha csak rövidpálcával horgoltad volna. Ez a minta rugalmasabb, ezért is kell többször próbálni a tokot horgolás közben.

A telefontok hálás  dolog, egygombolyagos projekt, ajándéknak is kitűnő.

Jó horgolást!

Univerzális horgolt tartó mindenféle apróságnak

$
0
0
Nem tudom, minek nevezzelek. :-) Ceruzatartó, horgolótűtartó, szemüvegtartó? Esetleg sminktáska?

Horgolótűknek


A lényeg, elkészült ez a kis tartó. Egy téglalap, az egyik szélén kis mintával. Ez lesz a borítólap. A téglalapot összehajtottam úgy, hogy egy kis tokot kapjak, vigyázva arra, a ráhajtható része tényleg ráhajtható legyen. A két oldalt a színéről rövidpálcákkal összehorgoltam, szálakat eldolgoztam és egy gombot varrtam a tok elejére.
Ekkora egészben

A minta rövidpálca, az utolsó sorban legyezőminta. Itt érdemes kiszámolni, hány legyező jön ki, és az sem árt, ha középen lesz egy rövidpálca, ahova a hurkot tudjuk horgolni. Ha esetleg éppen egy legyező esik középre, akkor a középső pálcájára horgold a hurkot.

Jól látható a hurok és a gomb

A hurok akkora legyen, hogy a gombot át tudd tolni rajta, de ne essen ki.

Íme a kész tok. :-)

Készen, begombolva




Szatyor pólófonalból

$
0
0
Gondoltam,kipróbálom a pólófonalat is, miután a Bravo Big tárolókat elkészítettem.
Már több félig kész dolgot lebontottam, még szőnyeg is volt közte, végül úgy döntöttem, szatyorrá kell válnia.
Szatyor pólófonalból

Meg kell mondjam, rettentően nagy szerencsém volt,  mert kb. 1 méter fonal maradt. Jó ötletnek bizonyult, hogy 8 sort készítek a lyukas mintával. Fület is kialakítottam a horgolás közben.

Legközelebb készítek fényképet a horgolótűvel együtt, mert már megint nem tudom, melyikkel dolgoztam. Ugyanis a 8 mm-től kezdve a 15-ig minden tűvel kipróbáltam, és az az igazság, egyikkel sem tetszett. A fonal nagyon vastag, és ezért a rövidpálcás sorokban is nagy lyukak vannak, ha vastag tűvel horgolom, emiatt ha jól emlékszem a 12 mm-es lett a nyerő. (De lehet, a 10.)

Elkészült itt van, 40 dkg. :-)

Van kis alja is, ami a képen eléggé nem jól néz ki.
Mérete: kb 32 cm széles és 32 cm hosszú. A fülénél kicsit magasabb.

Leírás

20 láncszemmel kezdtem, a másodiktól mindegyikbe 1 rövidpálca, az utolsó láncszembe még 3, majd vissza a láncszemek másik oldalán, szintén mindbe 1-1, és az első rövidpálcához még 3.
A következő sorban a sarkoknál szaporítottam, tehát a két végén levő 4-4 rövidpálcánál van a szaporítás, úgy, hogy a középső kettőre nem, csak a két szélsőre horgoltam 2-2 rövidpálcát.
A 3. sortól már nem szaporítottam, ebben a sorban hátsó szálba öltött rövidpálcákat horgoltam.
A 4. sorban rövidpálcák vannak, semmi extra.
az 5. sortól kezdődik a hálós rész, sor elején 4 láncszem (3 az első egyráhajtásos  pálca helyett, plusz 1 az ívnek), *egy pálca kimarad, a következőre 1 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem. *-tól ismételtem körben. A végén a kezdő 4 láncszem közül a 3.-ba öltve zártam a kört.
6-12. sor:  4 láncszem (3 az első egyráhajtásos pálca helyett, plusz 1 az ívnek), a pálcára pálca, a láncszem fölé 1 láncszem. A végén a kezdő 4 láncszem közül a 3.-ba öltve zártam a kört.
13. sor: 1 láncszem magasítás, minden pálcára és láncszemívbe 1-1 rövidpálcát horgoltam.
14. sor: 1 láncszem magasítás, minden rövidpálcára 1-1 rövidpálcát horgoltam.
15. sor: A fül elkészítése. Itt mindenképpen számold meg, hány pálcád van körben. Találd ki, mekkora fület szeretnél horgolni. Ezután számold ki, meddig kell horgolnod a rövidpálcákat, hány pálcát kell kihagynod ahhoz, hogy a fül középen legyen. Nálam 11 pálca lett kihagyva, fülé 12 láncszemet horgoltam. Vigyázz! Akkora láncszemeket horgolj, hogy bele tudj ölteni a következő sorban.
16. sor: minden rövidpálcára 1-1 rövidpálca, a láncszemekBE 1-1 rövidpálcát horgolunk.
17. sor: minden rövidpálcára 1-1 rövidpálca.

Akármilyen anyagból horgolod, ha beleteszel valamit a szatyorba, lefelé meg fog nyúlni! Vigyázz, nehogy akkora legyen, hogy a végén a földig érjen.

Rózsaszín nyakmelegítő - kezdőknek

$
0
0
Amikor az ember elkezd horgolni, minden túl bonyolultnak tűnik. Érdemes egyszerűbb modelleket horgolni, mint például ezt a nyakmelegítőt.

A nyakmelegítő

Ez a nyakmelegítő, ahogy a képen is látod, nem olyan bő, hogy kétszer nyak köré lehetne tekerni.

Körben kb. 80 cm, és a magassága kb. 16 cm.

Egy gombolyag Superlana Maxi fonalból készült, 10 mm-es tűvel.

Ha nem vagy túl gyakorlott a horgolásban, akkor is belevághatsz!
Mindössze a láncszemet és az egyráhajtásos pálcát, valamint a körök összekapcsolásához a hamispálcát kell ismerned.
Vastag fonal és tű, egyenlő gyors haladás

53 láncszemmel kezdtem, a láncszemeket összekapcsoltam körré. Ekkor vigyázni kell, nehogy véletlenül megcsavarodjanak a láncszemek. Ha mégis, akkor az összekapcsolást vissza kell bontani, és csavarodás nélkül ismét összekapcsolni.
2 láncszem magasítás, majd minden láncszembe 1-1 egyráhajtásos pálcát készítünk. A sor végén az első pálcát helyettesítő láncszemek közül a másodikba öltve hamispálcával zárjuk a kört.
A 2. és az összes többi sorban két láncszem magasítás után minden pálcára 1-1 pálcát horgolunk. A kört minden alkalommal hamispálcával zárjuk.

Így is hordható

Az én nyakmelegítőm 7 soros, ennyi teljes kör telt ki a fonalból.
Az utolsó sor összekapcsolása után elvágjuk a szálat és befejezzük a munkát.
A szálvégeket eldolgozzuk.

Lyukacsos felső, vagy mellény

$
0
0
Nagyon szeretem horgolni ezt a mintát. Már több ilyen felsőt horgoltam, egyre gyorsabban megy, már alig kell ránéznem a leírásra.
Horgolt, kerek felső eleje

Most egy gyapjú-akril keverékű fonalból horgoltam meg. Jó, ma alapból meleg volt, de azt kell mondanom, nagyon meleg ez a felső. Az anyaga miatt amúgy is hidegben kell hordani, tehát ez igazából egy mellény!
Hidd el, minden horgolt és kötött holmi finom meleg, ha olyan az anyaga, akkor is, ha lyukacsos.

A felső háta

Hála a színátmenetes fonalnak, az eleje és a háta nem egyforma. Ez nem baj, legalább tudni, melyik az eleje, vagy hol így, hol úgy lehet hordani. Ha így nézem, két mellény. :-)

A közepén egy nagy motívum van, utána már csak láncszemek és egyráhajtásos pálcák váltakoznak.

A középen levő motívum

Két este meg lehet horgolni!
Ez a darab 126 gramm, és 6 mm-es tűvel horgoltam.

Próbáld ki! Hidd el, nem ördöngösség.
Jó horgolást! :-)

Az idei tél favoritja a szuper sál

$
0
0
Mi is ez a szuper sál? Super Scarf néven olvashatsz róla az interneten, és annyit jelent, hogy ez a sál sokkal nagyobb, mint a rendes sál. Hosszú és széles sálakról van szó, kötheted, horgolhatod.
Vastag fonalból készül, és olyan hosszú, hogy nyakba téve majdnem leér bokáig. Nem csak hosszú, hanem a megszokottnál szélesebb is. 30-40 cm széles is lehet.

Hosszú sál többször nyakba tekerve
A képekhez annyit, a délelőtti verőfény csak egy dolog volt, az igazi nehezítés az, hogyan láttassam az egész sálat. El kell hinned, hogy tényleg hosszú :-)

Mi a jó a szuper sálban? Egy új lehetőség valami divatosat horgolni! :-) Na jó, nem csak ez. Kétségtelen, nagyon jó meleg. A régi kabátot feldobja, a hideg időben egy plusz réteg. Ez utóbbi fázósaknak ideális, és a réteges öltözködésnek is megfelel.

Előnye a többször nyakba tekerhető nyakmelegítőkkel szemben, hogy nincs összevarrva, tehát sokkal közelebb kerülhet a nyakadhoz. Egyszer, de többször is nyakad köré tekerheted, még így is elég hosszú lesz.

Elkészítettem az első szuper sálamat. Red Heart Soft fonalból készült, így a mintában közöltekhez képest több szemmel kezdtem, és persze sokkal többet dolgoztam vele, mint kellett volna. :-)

Mintha kötött csipke lenne
A sál leírását itt találod meg.

Végignéztem az általam elérhető fonalválasztékot, és a vastagságnál bizony sok fonal kibukott. Ha a vastagságot és az összetételt is figyeltem, kiderült, ez a vastagság hiányzik a palettáról.

Az eredeti fonalból 100 gramm 99 méter, és akril. Ilyet nem találtam. Ezért készült a Soft fonalból, bár ebből 100 gramm 167 méter. Jó lett volna a Bravo Mezzo is, ami 165 méter, de abból csak olyan színem van itthon, ami nehezen fotózható.

A sálnak vastagnak kell lennie, de nem kőkeménynek. Így a Softot 8 mm-es tűvel horgoltam. A kész sál kb. 2 méter hosszú és kb. 20 cm széles.

A minta nem nehéz, rajz is van a leírás végén, igaz, figyelni kell, mert keresztezzük a pálcákat, és ráadásul ki is hagyunk egy pálcát közben, tehát a keresztezés 3 pálca fölött megy. A másik sorban pedig váltakoznak a hátsó szálas és a rendes rövidpálcák.

A szuper sálak gyakran rojtosak is. Ez a sál is kapott rojtokat. A rojt 3 szál összefogásával készült.
A leírásban 61 cm-es fonalhosszból készül a rojt, ezt azért rövidítettem, 50 cm alá.

A sál 3 gombolyag fonalból készült.
Ha az eredeti méretet szeretnéd ebből a fonalból, vagy legalábbis ilyen vastagból (Aran), akkor 50 dkg fonalra lesz szükséged.

Néhány tipp a szuper sálakhoz:

  • A sál a saját súlya miatt hosszabb lesz, mint ahogy fektetve méred.
  • Ha nagyon unod a horgolását, mielőtt befejeznéd, mérd magadhoz, mennyi kell még az értékelhető mérethez. (kb. 2 méter legalább)
  • Ne csak fektetve mérd, vedd is fel, akkor érzékeled, kell-e még horgolnod.
  • Ha alacsony vagy, még fontosabb a próba, nehogy a 240 cm hosszú sál, miután megnyúlik, a földet seperje.
  • A rojtokhoz a fonalat az utolsó gombolyagból már az elején szabd le, így nem fordulhat elő, hogy csak a rojtok egy részére lesz elég.



Halszálka minta horgolva - Sál herringbone dc-vel

$
0
0
Az egyráhajtásos pálca minden horgolni tudó által ismert. Az is, hogy ma már egészen sok variációja van minden öltésnek. A magam részéről ezt a variációt még nem ismertem. A neve herringbone dc, vagyis halszálka egyráhajtásos pálca. Nem tudom, van-e magyarul neve, de úgy érzem, nem egy közismert öltésfajta.
Herringbone dc közelről

Megláttam egy leírásban, és úgy éreztem, ki is kell próbálnom. A leírás elolvasása után meg is horgoltam, de úgy gondoltam, jobb megnézni videón is, mert hátha valamit félreértek. Kiderült, teljesen jól értettem a mintát. 

Tehát a herringbone dc a következő:
1 ráhajtás, belebökünk a szembe, ráhajtás, áthúzzuk a fonalat a szemen, és a tűn levő első hurkon is, egy ráhajtás, a fonalat áthúzzuk az első hurkon, egy ráhajtás, a fonalat áthúzzuk a tűn levő mindkét hurkon.

Videót többet is találtam.
Ezen nagyon jól látni, hogyan készül.


A sálat a fonalhoz való méretnél nagyobb tűvel horgoltam. Egészen csipkeszerű lett, és ránézve nem is gondolnád, hogy egyráhajtásos pálcákból áll, igaz, nem a hagyományos módon horgolva.

Sál herringbone öltéssel

Színátmenetes, nagyimintás vállkendő

$
0
0
A nagyiminta kezdők számára sem bonyolult. Lehet, horgolt kockás mintaként ismered. Amióta az internet a fő forrás, granny vagyis nagyimintaként olvasunk róla. Nagyon népszerű minta, gyorsan meg lehet tanulni, hiszen mindig ugyanazt ismételjük.

Nagyimintás kendő


Az ember horgol, számolja a pálcákat, 1-2-3, a negyedik egy láncszem. A következő láncszemívben ismét 1-2-3, láncszem.
A kendő rajza


A saroknál 2 láncszemet horgolunk, és a kétláncszemes ívbe 2-szer 3 pálcát öltünk, köztük 2 láncszemmel. A sorok végén kétráhajtásos pálca van, az első pálcát 4 láncszem helyettesíti.

A minta közelről

Horgolhatod kisebbre, akkor gyerekméret, vagy felnőttnek nyakba való sál, de ha nem unod, és fonalad is van elegendő, akkor horgold jó nagyra. Kardigánnal ér fel.

A kendő közepe

Ez a példány jó nagy lett végül, és olyan jó meleg! :-)

Milyen legyen a befejezése?

  • Abbahagyod és kész.
  • Keresel rá egy szép szélmintát.
  • Az utolsó sorban a 3 pálca helyett 5-7 pálcát horgolsz.
  • Rojtot teszel rá.

A kendő széle

Sok lehetőséged van, hogy a készülő nagyimintás kendő csak a tiéd legyen. Minden fonalból máshogy mutat, és számtalan színvariációban lehet elkészíteni, a befejezése is sokféle lehet, szóval nem olyan nehéz elérni, hogy egy ilyen mintával horgolt kendő mégis egyedi legyen.


Egy új őrület - Planned Pooling

$
0
0
Aki azt mondja, hogy a horgolás unalmas, és csak vén mámikák a fotelban ülve horgolgatnak csipketerítőket, amik senkit sem érdekelnek, nyugodtan billentsük tunikán, és mutassuk meg neki, milyen is a mai horgolás. Például itt van ez a Planned Pooling technika. Nem csodálkozok, ha gőzöd sincs mi az, mert 1 hónapja még nekem sem volt.

Kipróbálom én is

Már 2-3 hete láttam kockásan horgolt sálakat, de különösebben nem figyeltem fel rá, mert azt gondoltam, sok gombolyagból horgolták. Mert ugye az intarzia horgolás is menő mostanság. Nyugi, egyik sem lesz kötelező! :-)

Tehát láttam a sálakat, keskeny mintákat, de mindig lapoztam egyet, nem olvastam el, mit írnak róla. Aztán a hét végén voltam szíves elolvasni, sőt Mikeynál megnéztem egy videót is róla. Majd nem volt megállás, már mindent tudni akartam. Több cikket is találtam a témában, amik részletesen elmondják, mi ez, és hogyan készül.

Azt hiszem ideje elmondani, miről is van szó.

A színátmenetes fonalak a főszereplői. Biztosan észrevetted már, főleg, ha horgolsz, hogy a színátmenetes fonalaknál gyakran mezők alakulnak ki, de az is lehet, egész helyes kis mintát ad ki egy-egy fonal. Azt eddig is tudtuk, függ a munkadarab szélességétől, milyen lesz a minta, és attól is kötünk vagy horgolunk. De mi most csak a horgolással foglalkozunk. Ezek a mezők mondjuk úgy, nem kívánatosak, ezért a gyártók javaslata az, hogy egyszerre több gombolyagból dolgozzunk, pár soronként váltva ezeket, és így elkerülhetjük, hogy összefüggő mező alakuljon ki egy színből.
Azonban arról nem szólt a dolog, hogy lehet, ezek a mezők nem is mezők lesznek, hanem érdekes alakzatok.

A Planned Poolinghoz kell egy színátmenetes fonal, olyan, ami nem 2-3 cm-es darabokból áll színenként, de nem is hosszan átmenetes, valamint a festése olyan, hogy az adott színek ismétlődése végig azonos. Sok fonalnál ez nem így van, a jacquard mintánál pláne nem. Tehát az első feladat, találjunk alkalmas fonalat. Ameddig ezt keressük, megtanulhatjuk a mintát.

A Planned Poolinghoz egy minta kifejezetten alkalmas. Ez a moss stitch.
A rajzon megszemlélheted.


A lényege, a láncszemsorra a harmadik láncszembe öltjük az első rövidpálcát, 1 láncszem, egy szemet kihagyunk, a következőbe 1 rövidpálca, 1 láncszem, stb.
A következő sorban az egyláncszemes ívekbe tesszük a rövidpálcát, és a pálcák felett láncszem lesz.
A továbbiakban ezt folytatjuk.

Ez a minta alkalmas a Planned Pooling technikára.

Azt ne várd, hogy fogsz egy fonalat, és máris alakul a minta! Most már tudjuk, milyen fonal kell, és milyen mintát fogunk horgolni.
Most jön maga a technika!
Tehát letekersz a fonalból, megállapítod, hol van egy egység vége, ahol az első szín következik ismét. A láncszemsort elkezded horgolni, és olyan hosszan horgolsz, hogy a kezdő szín ismét visszatérjen, de ebből 1 hurok legyen a tűn. Ekkor megfordulsz, és a mintát kezded horgolni. Figyelni kell, mert nem megyünk végig a soron, csak addig, amíg a színek szép sorban végigjönnek egyszer, és ismét az első szín következik. Ekkor választhatjuk azt, hogy azonnal fordulunk, de lehet még egy pálcát horgolni, és akkor fordulni. A minta mindkét esetben másképp alakul.
10-14 sor után már látni kell valamiféle mintakezdeményt.

Ha kipróbáltad, és nem sikerült, akkor próbálkozz vékonyabb tűvel, hogy szorosabb legyen a minta.
Kísérletezni kell, de ez nem jelenti azt, bármelyik fonal kiadja a mintát, ha ügyes vagy. Ha már valakinek sikerült egy adott fonalból megalkotni egy mintát, akkor érdemes próbálkoznod. Ne feledd, a fonalak kis része alkalmas erre!

Az egyik blogbejegyzésben a már kipróbált és alkalmasnak mutatkozó fonalak neve is szerepel.
Sajnos, ezek a fonalak Magyarországon nem kaphatók. Annyit már tudok, hogy a Red Heart Soft fonalából a garden árnyalat alkalmas erre, és a Red Heart Bella fonal 01005 passion color árnyalata.

Én is készítettem próbát, az első a Red Heart Bella candy color
volt, ott nagyon rövidek az átmenetek, nem véltem felfedezni semmit.

A második alanyom a Lisa Color fonal volt, itt alakul valami, de ahogy látni is, a horgolás szorosságán kell változtatnom. Már az első két sor után jobban odafigyeltem, de lehet, nekem is tűt kell váltanom, és új próbát kell készítenem.

Lisa colorból
Ez még nem az igazi, de ki tudja, lehet, nem lesz az, akárhogy is igyekszem.
Amikor megtudtam, a garden jó hozzá, megörültem, mert abból van itthon. Még egy napot gondolkoztam, végül elkezdtem.
Az első próbálkozás a képen, itt nem éreztem úgy, hogy ez lenne az igazi. Lebontottam, majd megtaláltam a listát, amiben benne van ez a fonal, és szerencsére a tűméret és a szemszám is szerepelt ott. A szemek száma stimmelt nálam is, a tű mérete nem volt jó. 4,5 mm-es tűvel fogja kiadni a mintát, ha egyszer igazából sikerül.


Többszöri bontás-horgolás után több órai kemény munkával sikerült elkészítenem ezt:

Planned pooling gyakorlás
Valami látszik, sőt, ahogy a monitoron nézem, és még messzebb megyek, akkor azt mondom, ohh, hát itt a minta. Na mindegy, mert délután már egészen máshogy nézett ki a horgolás. Akkor nagyon koncentráltam, hogy elég szorosan horgoljak. Ezét aztán kellőképpen lassú is voltam. Úgy néz ki, egyszer elveszett a minta, vagy legalábbis van egy fura néhány centiméter.

Közben volt próba 4 mm-es tűvel is, de akkor nagyon érdekes dolog történt. Oszlopok alakultak ki, ez nekem nem tetszett, ezért itt is bontás volt. Nem gondoltam volna, hogy a tűnél ez a fél mm ennyit fog számítani.

Az alábbi helyeken értékes információkhoz juthatsz a planned pooling technikával kapcsolatban:


A témában mindenki kezdő! :-)

Corner to corner - sapkának

$
0
0
Corner to corner sapka. Bizony, nem csak sálat, kendőt, takarót készíthetsz corner to corner technikával.

Corner to corner sapka


Ha olvasod a blogot, akkor biztosan találkoztál már a corner to corner technikával készült kendővel, sállal.
Ha nem, akkor itt megnézheted:
Corner to corner technika
Corner to corner négyszögesítve
Corner to corner csipkésen

A technika lényege, hogy egyszerre csak 1 kis négyzetet horgolunk, és a négyzetek egymáshoz képest lépcsősen helyezkednek el. Így rövidebb sorokat kell horgolni, a munka szórakoztató.
A corner to corner alkalmas arra, hogy a színátmenetes fonalakból ferde csíkos darabok készüljenek.
Ha háromszöget horgolunk, akkor viszont vízszintes csíkozást kapunk. :-)

A sapka sem sokkal bonyolultabb, mint egy sál.
A képen látható sapkához egy gombolyag fonalat használtam fel. Burcum Batik volt az áldozat, és 6 mm-es tűvel dolgoztam.

Az elkészítésről röviden


A sapkát corner to corner technikával horgoljuk. 
Elkészítünk egy téglalapot, aminek a két rövidebb oldalát összevarrjuk. Az egyik hosszabbik oldalán nagy öltésekkel végigvarrunk, és a szálat behúzva, összezárjuk a sapka tetejét. Néhány öltéssel rögzítjük a szálat.
A másik oldalra, vagyis a sapka aljára tetszés szerinti passzét horgolunk. Én a hátsó szálba öltött rövidpálcát választottam.

A horgolás megkezdése előtt mérjük le a fejbőséget, és a sapka tervezett magasságát is határozzuk meg.


Ez a két adat szükséges ahhoz, hogy megfelelő méretű sapkát tudjunk horgolni.

A téglalap horgolása


Elkezdjük a corner to corner téglalapot horgolni, és addig növeljük a négyzetek számát, ameddig el nem érjük a sapka tervezett magasságát, passzé nélkül.
Ettől kezdve az egyik oldalon szaporítunk, de a másikon már nem, így alakul a téglalapunk. Addig horgolunk így, ameddig el nem érjük a sapka tervezett bőségét. 
Innen már nem szaporítunk egyik oldalon sem, minden sorban egyre kevesebb négyzetünk lesz, és hamarosan el is készül a téglalapunk.

Passzé vagy nem passzé?


Ez a rész tetszésed szerinti, tehát, ha akarod, lesz passzé, ha nem akarod nem lesz. Mindkét esetben határozd meg előre, mekkora legyen a téglalap rövidebb oldala! 


Milyen passzét horgolj?


Én az egyszerűség kedvéért a rövidpálcásat választottam, mégpedig a hátsó szálba öltött rövidpálcákat. Ha nem kedveled a hátsó szálas megoldást, normál rövidpálcát is használhatsz.

Reliefpálcás passzé. Az első sorban egyráhajtásos pálcákat horgolsz, majd a másodiktól kezdve egy elölről majd egy hátulról lehorgolt relief pálcát váltogatsz körben. Tetszésed szerinti magasságot horgolsz, szerintem legalább 4-5 sornak lennie kell.

Passzé nélkül, a sapka aljára legyezőmintát vagy más egyszerű, egysoros szélmintát horgolhatsz.

Arra vigyázz, hogy amikor a passzéhoz horgolod a pálcákat, ne szaporíts és ne is tüntess el sok pálcát. Én két kockához 5 pálcát tettem. A kockák egy része pont kényelmes, hiszen a pálcákra tudsz ölteni, itt hármat készítettem, ahol pedig a pálcák oldalához kellett ölteni, kettőt horgoltam.


Villámgyors projekt - nyakmelegítő

$
0
0
Karácsony közeledtével egyre fogy az idő. Máskor is előfordul, hogy a kellemes halogatás vagy tanácstalanság miatt végül nagyon kevés idő jut egy ajándék elkészítésére.
Ez a nyakmelegítő megoldás lehet a problémára! :-)

Nyakmelegítő Red Heart Grande fonalból

Megláttam, megtetszett, megnéztem miből készült, és örömmel láttam, végre egy olyan projekt, amihez itthon is kapható fonal. Ismered az érzést, hűdejólnézki az a valami, de aztán rájössz, pont ilyen neked nem lesz, mert a fonal közel, s távol elérhetetlen.

Tehát itt van a kellemesen meleg, és nagggyon vastag Red Heart Grande fonalunk. Hatalmas gombolyag, annyira nem nehéz, mint amilyen nagy, csak 42 méter a 150 gramm :-)

A videó első néhány percét néztem meg, ahol elhangzik, ez egy nagyon gyors projekt, 20 perc alatt készen van. Oh, mondom, hát próbáljuk ki, ilyenkor mindig jó, ha tudok ajánlani valami gyorsan elkészülő, ajándéknak is megfelelő projektet.

Itt találod az eredeti posztot a mintával, benne a videóval: http://www.fiberfluxblog.com/2016/12/free-crochet-pattern-quickie-gift-cowls.html

Azt hiszem, egyéni csúcsot döntöttem, mert a fonal zacskóból történő kirángatása, és az utolsó, eldogozott szálvég lenyisszantása között 15 perc telt el.

Jó, a mintára azért nem kellett különösebben koncentrálnom, hiszen az ismert V minta, vagyis 1 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, 1 egyráhajtásos pálca ugyanabba a tőbe öltve. A következő sorokban az egyláncszemes ívbe készül a V.

Ajándéknak is jó!

15 mm-es horgolótűvel, 30 láncszemmel kezdjük, majd hamispálcával körré kapcsoljuk a láncszemsort.
4 láncszem, az első láncszembe 1 egyráhajtásos pálca, kihagyunk 2 láncszemet, a következőbe egy V minta. Ezt folytatjuk körben, a végén a 3. láncszemhez kapcsolva zárjuk a kört.
A következő 3 sorban 4 láncszem után az első ívbe 1 egyráhajtásos pálca, az utána következő többibe pedig V minta kerül. A kört az előbbiek szerint zárjuk.

4 sor az egész munka, egy kevés fonal még marad is. 1 sorra már kevés, szerintem a rövidpálcás lezáró sor is felesleges, de ha gondolod, elkészítheted.

Ezek után már csak a két szálvéget kell eldolgozni, én ezt egy 6 mm-es horgolótűvel tettem meg.

Hogy mekkora lett?
Körben kb. 60 cm, a magassága 17 cm.
A fonalat itt találod: https://www.fonalbolt.com/RH-grande-fonalak

Nem kellemetlen a nyakban, és nagyon jó meleg! :-)

Corner to corner variáció

$
0
0
A corner to cornerről már remélem elolvastad a kötelező irodalmat. :-)

Kicsi csavarjunk a dolgon.
A Burcum Batik fonalból készült sapkánál már feltűnt, elég nagyok a kockák. A következő sapkánál arra gondoltam, kisebb tűvel fogom horgolni, hogy sűrűbb és ezáltal melegebb legyen. A következő sapka anyagának az Unforgettable elérő festésű tidal árnyalatát választottam. Ez az az árnyalat, ami nincs is.
Burcum Batikból corner to corner sapka

Azt tudtam, kellemesen meleg ebből a fonalból a sapka, itt is mutattam, két éve készítettem egy sapka, sál szettet, és nagyon szeretem.
A corner to corner mintája olyan, hogy kis rések vannak a mintában, és azért itt jobban be tud fújni a szél. Ezért úgy gondoltam, a legjobb az lesz, ha nem egyráhajtásos pálcákkal, hanem félpálcákkal dolgozok. Ezzel együtt a 6 láncszem helyett csak ötöt horgolok, és akkor egy picit kisebb négyszögeim lesznek. Ez így is lett. A tűméret csökkentése és a pálcaméret csökkentése miatt most persze többet kellett horgolni, viszont kárpótolt a fonal csíkjainak szépsége. Egészen finom színátmenetek és szinte tökéletes csíkok.

Félpálcás corner to corner

A sapka elkészítése egyebekben nem sokban tért el a már leírtaktól. Itt találod:
https://tanulj-horgolni.blogspot.hu/2016/11/corner-to-corner-sapkanak.html

A passzé rövidpálcás, semmi variálás, csak úgy rendesen. Ja, és meglepő módon itt kénytelen voltam nagyobb tűt használni, különben nagyon szoros lett volna.

A pomponja selymes lett, nagyon érdekesen fénylő, és nagyon kellemes tapintású.

Fonal Unforgettable, horgolótű 5 mm-es, passzénál 6 mm-es.
Egy teljes gombolyag elfogyott.


Macis takaró

$
0
0
A corner to corner technikát már ismerheted, hiszen lassan már másról sincs szó itt. :-) Most egy sapkától és sáltól eltérő felhasználását mutatom be.

Macis takaró

Takaró készült! A takaró olyan dolog, amit, ha nem túl nagy, szívesen meghorgol az ember. Babatakaró ajándéknak is jó, ha van kinek adni. Aztán van az az eset, amikor egy takaró mintája annyira megtetszik az embernek, hogy elkészíti a takarót.
Ez a helyzet a macis takaróval is.
Két dologra volt jó, egy nagyobb darab készült corner to corner technikával, és gyakorolhattam a rajzról horgolást.

A corner to corner azért is jó, mert kis négyzeteket horgolunk, amiket felfoghatunk úgy is, mint egy négyzet a papíron. Erre a papírra rajzolhatunk különböző mintákat, majd meghorgoljuk. Kockáról kockára leolvasva a mintát.

Annyira azért nem egyszerű a helyzet, mert itt ferdén haladunk, ezért a mintát is úgy kell olvasni. ennek ellenére laza kapcsolatot fedezhetünk fel a keresztszemes hímzéssel.

Nem, nem én vagyok ilyen ügyes rajzoló, innen van az ötlet és persze a rajz is.
http://www.repeatcrafterme.com/2016/05/crochet-c2c-bernat-blanket-bear.html

Ha szétnézel a fenti blogban, több c2c takarót találsz, sőt, könyvet is megjelentetett Sarah, és horgolós újságban is van mintája, nekem a jegesmaci tetszik. :-)


Csipkekendő fonaltortából - mert semmi sem lehetetlen

$
0
0
A Tavaszi szellő kendőt már ismerheted korábbról, és ha nem csak egyszer jártál itt, valószínűleg az elkészült variációkról is olvastál. Hmm, most meglepődtem, mert nem látom azt a sok kendőt, amit elvileg meg kellett volna mutogatnom, már csak dicsekvésileg is. :-) (De teszek róla, hogy hamarosan láthasd a variációkat.)

Most egy különleges fonalból készült el egy újabb Tavaszi szellő kendő. Ez a fonal színátmenetes, de nem a megszokott módon változnak a színek, hanem a fonal szálai különböző színűek, és e szálak cserélődnek újabb és újabb színekre.
Erről most bővebben nem írok, de ha hosszabb kifejtése érdekel, akkor elolvashatod Cotton Cakes Fine a fonalat bemutató posztot.
A kendő fonala

Tehát adott egy vékony fonal, ami 4 nagyon vékony, szinte cérnavékonyság szálból van tortává gombolyítva, ami félig pamut és félig akril, nagyon puha, és érdekes színű.

A fonalat 3 mm-es tűvel ajánlják horgolni, de ugye kendőnél nagyobb méret kell. 4 mm-es tűt írtam a másik helyen, de most ahogy ezt írom, elbizonytalanodtam. Lehet, 5 mm volt? Sajnos nem tudom, de már kitaláltam a módszert, amivel nem felejtem el, melyik tűvel dolgoztam. Újabban telefonnal lefényképezem a projektet a tűvel együtt, hogy lássam, melyik a tettes. Ha kinyomoztam, ideírom, melyik is volt.
Tavaszi szellő tortából

Azért azt tudnod kell, tudok 6 mm-es tűvel is olyan szoros láncszemet horgolni, amibe bele nem öltök később, és a pálcákat is tudom szorosan horgolni a vastag tűvel, ha kellően koncentrálok erre, ezért a 4 vagy 5 szinte mindegy.

Szóval beleszerettem a fonalba, amikor megláttam. Egy igazán különleges fonal, ez tényleg kihívást jelent, mert ilyen típusú fonalat ezelőtt nem is láttam, pláne nem dolgoztam vele.

A színéről annyit, azért lett ez a próbadarab színe, mert idén divat a bordó és a taupe is.
Azért a taupe nekem jobban tetszik, mint a vakondszürke, főleg, mert ez inkább barna, mint szürke. A taupe színt magyarul vakondszürkének nevezik ugyanis. A fordításban tópszínnek nevezett szín nekem semmit nem mond, mert mi az a tóp? A képen látható szín hexa kódja: #AA9F94

Taupe szín

Szóval egy szürkésbarnára kell gondolni, és lehet, elsőre nem tetszik a szín, de kiderül róla, hogy rettentően sok színnel lehet párosítani, és akkor már kiadja szépségét. Azt ne is említsem, hogy 2017 egyik divatszíne, főleg a lakberendezésben. Falfesték, szőnyeg, kiegészítők kedvelt és ajánlott színe.
Írd be a keresőbe: taupe color, és látni fogod, rengeteg árnyalata létezik.

Akkor végre rátérek a kendőre.
Nagy meló volt! Megvallom, időnként nagyon utáltam már horgolni, mert 1 sor fél óránál is tovább tartott. Hatalmas lett, két méter a fesztávolsága, és szerencsére a kendő formája olyan, hogy ilyen nagyság mellett mégsem ér le hátul bokáig. :-) (Persze ez túlzás volt, mármint a boka.)

A kész kendő. Nagysága itt is látható

Türelem kell a horgolásához, és biztatni magunkat, már nem is olyan nagyon sok van hátra. Ugyanis a színek váltása elég jól mutatja, hol tartunk. Mire a 4 bordóig elértem, sokszor gondoltam rá, biztos akarom én ezt? :-) Aztán a feketéknél már láttam, hogy az utolsó szakaszt ki fogom hagyni, főleg, mert a feketét nem is szeretem, és a kendőnél is túlzásnak éreztem a teljesen fekete szegélyt.
Persze ki lehet ezt kerülni úgy, hogy nem belülről, hanem a külső oldaláról kezdem a tortát, akkor a nyaknál lesz fekete, és a vége a barna. Vagy kisebb kendőnél bordó. Ahogy tetszik. :-)

A színek: taupe, bordó, fekete

A kendő 12 dkg lett a végén. Pillekönnyű, hatalmas, kis helyen elférő. A blokkolásáról annyit, hogy még mindig nem szeretek blokkolni, ezért elkövettem több megbocsáthatatlan bűnt is.
Először is kicentrifugáztam. Hagyományos centrifuga, tehát a vizes kendőt összehajtogattam, és belefektettem a dobba, ahonnan a procedúra végén ugyanígy vettem ki. Nem centriztem halálba, 1 perc bőven elég neki.
Ezek után a kettes számú bűn következett. Ruhaszárító kötélre csíptettem, sok csipesszel. Majd kicsit formára igazgattam, és a cakkok végére is 1-1 csipeszt tettem. De tudod, ez teljesen szabálytalan eljárás, szóval ne árulj el. Ha gondolod, követheted a példát, hiszen sok olyan kendő van, ami blokkolás nélkül is szép, így pedig csak kicsit van kihúzva.




Viewing all 82 articles
Browse latest View live